Własna firma 17 Mar, 2017

Własna firma. Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Własna firma? Kto pracując na etacie nie marzy byś szefem samego siebie? Własna firma to także niezależność, szansa na wyższe dochody oraz możliwość realizacji własnych pomysłów i koncepcji. Jest naprawdę kilka powodów dlaczego warto prowadzić własną działalność gospodarczą, jednak oprócz plusów są też minusy związane z ryzykiem jakie niesie prowadzenie firmy.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga samodzielności w podejmowaniu często trudnych decyzji oraz niebywałej energii w działaniu co często wiąże się z dużym stresem. Z drugiej zaś strony, własna firma to prestiż, możliwość podniesienia statusu społecznego i praca w nienormowanym czasie i na własny rachunek.

Własny biznes sprawia że mamy poczucie kontroli nad naszymi działaniami, czujemy satysfakcję z odniesionego sukcesu, decydujemy sami kiedy mamy iść na urlop, o doborze pracowników, kontrahentów i niekiedy klientów. Ponadto zaletami też będą: miejsce prowadzenia działalności, branża w której działamy – najczęściej pokrewna z wykształceniem lub zainteresowaniami, odkrywanie własnych możliwości i zdolności, poznawanie nowych ludzi. Warto też zauważyć, że prowadzenie biznesu budzi duży szacunek wśród członków lokalnej społeczności. W zasadzie nic tak nie cieszy jak same sukcesy w pracy na własne konto.

Aby nie było tak kolorowo jakby mogło się wydawać, własna działalność posiada swoje wady. Po pierwsze ryzyko. Ten element jest zawsze obecny w pracy na własny rachunek. Nikt nie może zagwarantować że decyzje które podejmujemy, branża która będzie przedmiotem naszej działalności będzie nam przynosić zakładany zysk. Do wad należy też zaliczyć konieczność poniesienia kosztów początkowych, konieczność stałego monitoringu rynku i walkę o klienta – pamiętaj, Twoja konkurencja też nie śpi. Minusem też będzie odpowiedzialność finansowa i prawna, nie tylko za siebie ale i za zatrudnianych pracowników oraz konieczność śledzenia na bieżąco zmieniających się aktów prawnych będących podstawą prowadzenia działalności gospodarczej.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *