kredyt gotówkowy 21 Mar, 2017

Tani kredyt gotówkowy krok po kroku

Decyzji finansowych, zwłaszcza tych poważnych, gdzie w grę wchodzi zadłużenie lub spory wydatek, nie należy nigdy podejmować pod wpływem chwili lub nagłej potrzeby, nie poprzedzając ich zdobyciem gruntownej wiedzy. Wprawdzie zdobycie jej wymaga nieco czasu, jednak taki nawyk jest jednym z lepszych, jakie można w sobie wyrobić.

Tani kredyt gotówkowy nie musi się bowiem wcale okazać tak tani, jak na początku się wydawało – nierozważne podpisanie umowy skutkuje wtedy borykaniem się przez wiele miesięcy ze zbyt wielkim do udźwignięcia zobowiązaniem. Jak podejść do tematu kredytów gotówkowych, żeby faktycznie zyskać na takiej decyzji?

Po pierwsze – porównać oferty

To dość banalna rada, jednak wiele osób zatrzymuje się na pierwszej lub drugiej ofercie, jaką zobaczyli. Tymczasem mniej reklamowane banki mogą posiadać w swoich ofertach korzystniejsze warunki. Nie należy zwracać uwagi jedynie na najniższe możliwe oprocentowanie, bo to dopiero wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o tanie kredyty gotówkowe. Żeby kredyt był naprawdę tani, musi spełnią także kilka innych warunków. Podsumowując – warto więc porównać oferty dostępne na rynku na przykład z kalkulatorem. Na co zwrócić uwagę?

Oprocentowanie, marża i okres kredytowania

Na koszt kredytu składa się nie tylko wysokość oprocentowania, które oczywiście powinno być jak najniższe. Najmniejsze oprocentowanie na rynku nie oznacza też automatycznie, że dany kredyt jest najtańszy. Mogą kryć się w nim dodatkowe opłaty i koszt, który przewyższy koszt innego kredytu, posiadającego wyższe oprocentowanie. Liczy się także okres kredytowania, czyli czas, w którym dłużnik spłaca zobowiązanie. Oczywiście trzeba wybrać rozwiązanie dostosowane do własnych możliwości, jednak ciągle pamiętając, że czym dłuższy jest ten czas, tym droższy kredyt. W końcu trzeba koniecznie porównać wysokość marży bankowej.

Warto zwrócić uwagę na „drobnostki”

Doczytanie umowy bankowej do końca może stanowić wyzwanie dla osoby niezajmującej się tą tematyką codziennie. Trzeba jednak podejść do tego z pełną świadomością, że od jej treści zależy domowy budżet. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Tani kredyt gotówkowy nie powinien zawierać obowiązku opłacenia wysokiej prowizji na samym początku ani kary za wcześniejsze spłacenie zadłużenia. Niektóre banki zawierają w umowach takie zapisy, a z oczywistych względów nie mówi się o nich głośno w reklamach. Czasami do kredytów dołączone są umowy na korzystanie z kart lub dodatkowe ubezpieczenia – lepiej zastanowić się, czy są potrzebne, bo podnoszą koszt. Dlatego właśnie przydaje się dokładna, możliwie wnikliwa analiza warunków – każdy, przy odrobinie chęci, może wykonać ją sam. Trzeba jedynie poświęcić na to czas.

Wyjątkowe okazje

Wreszcie na sam koniec warto wspomnieć o tym, że tani kredyt gotówkowy można zaciągnąć w ramach różnych promocji. Za przykład niech posłuży cross-selling, czyli udzielanie znacznie tańszego kredytu, jednak w powiązaniu z koniecznością założenia konta w danym banku i ponoszenia opłat za jego prowadzenie. Oczywiście tego typu oferty nie zawsze są tak samo opłacalne, jednak bywa, że w ostatecznym rozrachunku kredyt staje się naprawdę tańszy.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *