najlepsze lokaty bankowe 17 Mar, 2017

Lokata połączona z funduszem

Niska stopa procentowa może być problemem dla osób bardziej oszczędzających, ponieważ w ostateczności przekłada się to na bardzo niskie oprocentowanie wszystkich produktów oszczędnościowych łącznie z lokatami. Dzisiaj na rynku próżno szukać lokat długoterminowych, które mają przynajmniej 4%.

Banki najczęściej oferują nam produkty na 2-4 miesięcy a oprocentowanie jest bliskie 3%. W ten sposób po dokładnej analizie stwierdzamy, że nam się to zwyczajnie nie opłaca i dlatego z miejsca odrzucamy możliwość ulokowania swoich pieniędzy na lokacie. Banki jednak muszą kombinować po to, aby pewien procent kapitału nadal pozostał w ich rękach. Wtedy w grę wchodzi o wiele więcej opcji, co ostatecznie, przekłada się również na niebezpieczeństwo, ponieważ nie są to już bezpieczne formy oszczędzania. Jedynym z takim sposobów jest lokata z funduszem.

Czym jest lokata z funduszem?

Omawiając ten sposób oszczędzania łatwo zauważyć, że mamy do czynienia z produktem hybrydowym. W ten sposób jesteśmy w stanie łatwo połączyć normalną lokatę z depozytem z odpowiednim planem inwestycyjnym. Już sam pomysł takiego połączenia budzi obawy wśród klientów. Jest to jednak naturalna reakcja, ponieważ od samego początku zdajemy sobie sprawę z ryzykowanego podejścia i dlatego ciężko jest zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie.

Lokata z funduszem sprawia, że pewna część wpłaconego przez nas kapitału znajdzie się na rachunku oszczędnościowym. Druga część pieniędzy, inwestowana jest przez bank w określone fundusze. Tutaj pojawiają się pierwsze schody, ponieważ bank nie informuje nas o swoich działaniach i może zainwestować w dowolny fundusz inwestycyjny nawet bez naszej wiedzy czy też zgody. Wtedy jednak bank musi dać coś od siebie i najczęściej jest to danie klientowi o wiele wyższego oprocentowania jednak to żaden gwarant i nie porównujmy tego do zwykłej lokaty depozytowej.

Ryzyko istnieje

Warto pamiętać, że przy wyższych kwotach nie ma żadnych gwarancji na to, że faktycznie uda nam się coś na tym zyskać. Ryzyko, że stracimy pieniądze, jest o wiele wyższe. Banki starają się przekonać klienta do swojej racji, nie powinniśmy jednak ulegać, ponieważ jest to tylko i wyłącznie działanie marketingowe. Tak naprawdę taki sposób inwestycji pieniędzy nigdy nie będzie bezpieczny dla klienta. Nawet jeśli mamy pewność, że nasza umowa jest chroniona przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak należy zapamiętać, że zabezpiecza się tylko i wyłącznie część, która wpływa na tradycyjną lokatą. Dalsza część kwoty nie podlega już żadnej ochronie, więc teoretycznie możemy stracić pieniądze, bez możliwości zwrotu nawet 10% danej kwoty.

Dlatego, jeśli chcemy stawiać na tego typu ryzykowne operacje, powinniśmy skupić się na lokatach z funduszem krótko terminowym. Każdy kolejny rok więcej, jest po prostu ryzykiem, a tak zawsze, mamy szansę na pomnożenie kapitału. Dłuższy okres to ryzykowne podejście i o tym należy pamiętać. Bank zarabia na naszych pieniądzach, na dwa różne sposoby. Wykorzystuje prowizję od kwoty danego kapitału, co zazwyczaj, jest zarobkiem kilkuprocentowym – dla samej instytucji, jak i na opłatach manipulacyjnych. Jeśli klient nagle rozmyśli się i zdecyduje wycofać się z umowy przed określonym terminem traci pewną część wypracowanego zysku. Dlatego, jeśli nie chcemy ryzykować lepiej zostać przy tradycyjnej lokacie.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *