wymiana walut 19 Mar, 2017

Kupujesz samochód za granicą? Przygotuj się na… biurokrację i konieczność zakupu waluty

Polacy chętnie sprowadzają samochody z zagranicy. Jeżeli również ty jesteś zainteresowany zakupem używanego pojazdu np. z Niemiec, to musisz nastawić się nie tylko na załatwienie wielu formalności, lecz także zadbać o wymianę waluty po dobrym kursie.

Polacy od dawna sprowadzają samochody z zagranicy. Jeżeli nie chcesz nabyć pojazdu w jednym z niesprawdzonych komisów, to dobrym pomysłem może być udanie się np. do Niemiec, aby tam dokonać zakupu pojazdu.

Ze sprowadzeniem pojazdu z Niemiec do Polski wiąże się nie tylko konieczność dopełnienia formalności, lecz także wymiana waluty – będziesz potrzebował euro. Dowiedz się, jak wyglądają obowiązujące w takich sytuacjach procedury i gdzie korzystnie zakupić euro.

Zanim wybierzesz się do Niemiec…

warto poszukać idealnego pojazdu. W sieci bez trudu znajdziesz co najmniej kilka stron z ogłoszeniami o sprzedaży używanych pojazdów. Warto na nie zajrzeć, aby zorientować się w asortymencie, a także skontaktować się z potencjalnymi sprzedawcami.

Jeżeli chodzi o zakup pojazdów z Niemiec, to musisz wiedzieć, że poważną przeszkodą może być bariera językowa. Portale, na których można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży aut, najczęściej są prowadzone w języku niemieckim. Najlepiej zatem, abyś przygotował się na skorzystanie z pomocy tłumacza.

O czym pamiętać przed zakupem pojazdu z Niemiec?

Jako osoba fizyczna, która zamierza zakupić używany samochód z Niemiec, a następnie zarejestrować go w Polsce, będziesz potrzebował umowy. To wcale nie musi być sprawa oczywista dla sprzedającego – warto wziąć pod uwagę to, że może on nie być zainteresowany spisaniem umowy.

Od sprzedającego powinieneś również otrzymać duży brief (odpowiednik karty pojazdu) i mały brief (odpowiednik dowodu rejestracyjnego).

Warto pomyśleć o wynajęciu autolawety, aby przetransportować pojazd do Polski. Rozwiązanie to sprawdzi się, jeżeli samochód nie ma aktualnego przeglądu technicznego lub – jako kupujący – nie jesteś na bieżąco z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi na terenie Niemiec.

Formalności w Polsce – co i jak?

Po sprowadzeniu pojazdu do Polski, powinieneś opłacić akcyzę w Urzędzie Celnym. Do tego będziesz potrzebował dokumenty otrzymane od sprzedającego. Ponieważ są one w języku niemieckim, niezbędne będzie ich przetłumaczenie – tym powinien zająć się tłumacz przysięgły języka niemieckiego.

Po opłaceniu akcyzy, konieczne będzie wykonanie przeglądu pojazdu. Tego dokonasz na wybranej stacji diagnostycznej pojazdów.

Mając w ręku dowód opłacenia akcyzy i posiadając aktualny przegląd, możesz udać się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym. Tam dokonasz rejestracji pojazdu i będziesz mógł nim poruszać się po terenie Polski.

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia odprowadzenia podatku, czyli wykazania zakupu pojazdu we właściwym urzędzie skarbowym.

Ciekawostki dotyczące sprowadzania pojazdów do Polski

Najczęściej sprowadzaną marką pojazdów jest Volkswagen

Najczęściej sprowadzanym model samochodu jest Audi A4

Najwięcej samochodów sprowadzamy z Niemiec (w 2015 r. 45,4% wszystkich sprowadzonych aut)

Większość sprowadzanych do Polski aut ma ponad 10 lat

Najchętniej z granicy kupujemy samochody za 10-15 tys. zł

Z roku na rok rośnie liczba sprowadzanych z zagranicy do Polski samochodów

Tabelka: opracowanie własne na podstawie art.: http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/rynek-samochodow-sprowadzanych-do-polski-2015-rok/ghdp2e i http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-wola-auta-z-Niemiec-Kupowac-sprowadzane-czy-nie-7472919.html (dostęp 23.02.2017).

Gdzie zakupić euro, kupując pojazd za granicą?

Wybierając się do Niemiec po samochód, musisz być przygotowany na płatność w euro. Pojawia się zatem pytanie, gdzie najkorzystniej zakupić tę walutę. Jeżeli na co dzień nie kupujesz walut obcych, to powinieneś wiedzieć, że najlepsze kursy proponują kantory internetowe. Z takich korzystają dziś zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

Ponieważ kantorów internetowych jest na rynku sporo, pojawia się pytanie, który wybrać. Odpowiedź na to pytanie może ułatwić opublikowany przez niezależny instytut – Polski Instytut Badań Jakości – ranking kantorów działających w polskim internecie. Na pierwszym miejscu znalazł się kantor internetowy Rkantor.com. Okazał się on najlepszy zarówno pod względem oferty, bezpieczeństwa, kosztów wymiany, jak i obsługi klienta.

Jeżeli chcesz korzystnie zakupić walutę i mieć przy tym pewność, że twoje pieniądze będą bezpieczne, to rozwiązaniem jest skorzystanie właśnie z oferty Rkantor.com.

Jak zapłacić za pojazd, czyli…

Nabywając pojazd na terenie Niemiec, musisz posiadać gotówkę. Choć przewożenie kilkuset euro nie jest specjalnie bezpieczne, to jednak nie będziesz miał możliwości, aby za zakupiony samochód zapłacić przelewem.

Skoro już wiesz, że oferta Rkantor.com jest bezkonkurencyjna i warto z niej skorzystać, to dowiedz się, jak zakupić euro, a następnie je wypłacić, bez konieczności zakładania rachunku walutowego. Okazuje się, że nie jest to trudne.

Pierwszy krok to oczywiście założenie konta. Po rejestracji dostaniesz dostęp do Portfela Walutowego. Korzystając z niego, będziesz mógł znacznie więcej niż tylko nabywać lub sprzedawać walutę. Jak wygląda rejestracja?

Rejestracja w Rkantor.com – co musisz wiedzieć?

Chcąc się zarejestrować, powinieneś przejść TUTAJ. W pierwszej kolejności musisz podać adres poczty mailowej i ustawić has#/ło. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie rejestracji – link otrzymasz na wskazany przez siebie adres poczty mailowej. W następnym kroku pozostaje ci uzupełnić swoje dane osobowe i zrobić przelew weryfikacyjny. Ten ostatni to kolejne zabezpieczenie stosowane przez Rkantor.com. Dane są weryfikowane z tymi, które podałeś podczas rejestracji. Przelew weryfikacyjny wynosi 1 gr.

Proces rejestracji jest bardzo prosty i zajmuje ok. 3 minuty. Po tym czasie możesz w pełni korzystać z funkcjonalności kantoru internetowego. Poza zakupem walut, możesz również zlecać ich wypłatę. Jakie masz możliwości w tym zakresie?

Jak korzystnie zakupić walutę, a następnie ją wypłacić?

Zakup waluty w Rkantor.com nie jest trudna. Wystarczy, że:

 • zasilisz Portfel Walutowy dowolną kwotą,

 • zakupisz wybraną walutę,

 • wypłacisz zakupioną walutę.

Zakupioną walutę możesz wypłacić na kilka sposobów. Dając ci kilka możliwości, Rkantor.com pozwala ci wybrać optymalne dla ciebie rozwiązanie. Masz następujące opcje:

 • Przelew PLN. Korzystając z tej opcji, możesz przelać zakupioną walutę (w złotówkach) na standardowe konto prowadzone właśnie w PLN.

 • Przelew walutowy. Nabywasz euro, dolary amerykańskie lub funty brytyjskie? Jeżeli zakupiłeś walutę obcą, aby np. zapłacić za zakupy w zagranicznym sklepie internetowym, to korzystając z tej opcji, możesz wykonać tani przelew zagraniczny.

 • Przelew na e-mail. Z tej opcji warto skorzystać wówczas, gdy chcesz szybko przesłać pieniądze np. swojemu znajomemu. Nie ma przy tym znaczenia, czy ma on konto w Rkantor.com, czy też nie.

 • Wypłata w Raiffeisen Polbank. Na tę opcję powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Dlaczego? Skoro wymieniłeś złotówki na euro, aby sfinansować zakup samochodu, to potrzebujesz gotówki, prawda? Wypełniając pole „Wypłata w Raiffeisen Polbank”, możesz wypłacić zakupioną walutę bez ponoszenia kosztów.

 • Wypłata w bankomacie. To alternatywa dla powyższej opcji. Musisz wiedzieć, że możesz wypłacić pieniądze z jednego z 6 500 bankomatów Euronetu w Polsce. Aby wybrać pieniądze w złotówkach lub euro, potrzebujesz jedynie kodu, który otrzymasz SMS-em na wskazany numer telefonu. Wybierając tę opcję, będziesz musiał jednak zapłacić – wypłata środków w złotówkach kosztuje 5 zł, a w euro 2,5 euro.

Co jeszcze zyskasz, korzystając z Rkantor.com?

Czy wiesz, że korzystając z oferty Rkantor.com, możesz wymieniać EUR/USD/GBP/CHF za darmo? Jest to możliwe dzięki realizowanemu aktualnie programowi „Najlepszy kurs”. Jeżeli:

 • założysz konto w Rkantor.com, to otrzymasz 1 000 punktów,

 • zakupisz walutę, to za każde 10 jednostek sprzedanej lub kupionej waluty, twój Portfel Walutowy zostanie zasilony 1 punktem,

 • polecisz Rkantor.com np. swojemu znajomemu, to otrzymasz 500 punktów.

Punkty są ważne przez 6 miesięcy – masz sporo czasu, aby je wykorzystać.

Jeżeli chcesz otrzymać punkty za polecenie Rkantor.com, to osoba, która zakłada konto, musi wpisać twój kod polecający. Dopiero wówczas na waszych kontach będą widoczne dodatkowe punkty, które pozwolą wam w dowolnym momencie za darmo zakupić wybraną walutę.

Jak skorzystać z punktów?

Założyłeś konto w Rkantor.com i otrzymałeś punkty? Chcesz je wykorzystać od razu, nabywając euro, aby móc zakupić wymarzony pojazd? To bardzo proste – wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednie pole przed dokonaniem zakupu waluty.

Zaznaczając powyższą opcję, możesz wykorzystać posiadane w Portfelu Walutowym punkty i tym samym zakupić w walutę po atrakcyjnym kursie. Skorzystaj z tego rozwiązania, jeżeli chcesz zapłacić za samochód jeszcze mniej.

Czy wiesz, że na rynku nie znajdziesz drugiej tak atrakcyjnej oferty?

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *