17 Maj, 2018

Co lepsze. Kredyt na mieszkanie czy wynajem

Dla wielu z nas zakup mieszkania na kredyt jest czymś ważnym, a nawet niezbędnym do zapewnienia sobie potocznej z pozoru stabilizacji życiowej, mówimy również niejednokrotnie o pierwszej poważnej inwestycji. Jednak czy zawsze pozyskanie go na własność tym bardziej z wykorzystaniem do tego celu kredytu, ma uzasadnione do tego podstawy? Może znacznie lepszym rozwiązaniem na pewnym etapie naszego życia jest przeanalizowanie możliwości jego wynajmu?

Mieszkanie – ważna rzecz

W naszym kraju przyjęło się, iż kto nie ma mieszkania czy nawet samochodu, ten jest najzwyczajniej w świecie nikim, i powinien zrobić wszystko aby osiągnąć takie właśnie założenie, nawet kosztem wzięcia kredytu.

Pewnie, że posiadanie czegoś na własność to swoista zaleta, w końcu bądź co bądź dorabiamy się majątku a do takiego należy zaliczyć mieszkanie, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, iż nie jest ono tyle warte ile za nie najzwyczajniej w świecie płacimy.

Koszt kredytu na mieszkanie

Uwzględniając raty i koszta związane z wynajmem mieszkania, okazuje się iż są one do siebie bardzo zbliżone, zatem znacznie lepiej pod tym względem prezentuje się co oczywiste zakup mieszkania na kredyt. Jednak jak już wiele osób się przekonało, nie zawsze jest on dobrym rozwiązaniem a w niektórych przypadkach i sytuacjach jest wręcz nie wskazany.

Zanim zaciągniemy kredyt na mieszkanie, przeanalizujmy czy rzeczywiście nas na niego będzie stać, nie tylko w kontekście aktualnej sytuacji lecz za jakiś czas, kiedy nasze finanse mogą ulec zmianie i to nie koniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Pamiętajmy, że kredyt najczęściej wymaga wkładu własnego, tutaj jego posiadanie pozwoli nam w dużo bardziej optymalny sposób starać się o możliwość zakupu samego mieszkania, choć i bez wkładu własnego można taki utrzymać.

Kredyt nigdy nie był i nie będzie darmowy, nawet jeżeli zdecydujemy się skorzystać z programu rządowego pokroju MDM, to nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż w wielu momentach naszego życia uświadomimy sobie, iż jest dużym obciążeniem dla naszego budżetu.

Nie liczmy na to, iż wraz z kredytem i nabyciem mieszkania, skończą się jakiekolwiek wydatki związane z jego utrzymaniem, koszta wynikające z faktu utrzymania czy po kilku latach dokonania remontu, także nie będą należały do najniższych.

Zwłaszcza osoby młode, które nie posiadają stałego zatrudnienia ewentualnie najzwyczajniej w świecie nie wiedzą czy chcą osadzać się na stałe w danym miejscu, powinny zrezygnować z zakupu mieszkania na kredyt.

Mieszkanie na własność może ciążyć

Mieszkanie na własność nie umożliwia nam dużo bardziej elastycznej migracji zarobkowej, a tym samym z czasem staje się problemem gdy chodzi o zmianę dotychczasowego miejsca zamieszkania. Pewnie, że w takiej sytuacji możemy je wynająć jednak nie liczmy na to, iż zyski z najmu będą pokrywać zarówno ratę kredytu jak i koszta związane z naszym mieszkaniem w innym miejscu.

Dlatego nie podejmujmy zbyt pochopnych decyzji związanych z zakupem mieszkania na kredyt, dokładnie przeanalizujmy się czy nasza sytuacja zawodowa, finansowa a nawet uczuciowa jest odpowiednia do tego by zdecydować się na takie rozwiązanie.

Oczywiście jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, to jak najbardziej warto zdecydować się na pozyskanie mieszkania na własność, zdecydowanie się na taką inwestycję nawet wraz z kredytem który wykorzystamy do takiego celu.

Mało tego, jest to rozwiązanie jakie cieszy się sporym zainteresowaniem, a liczba mieszkań kupionych na kredyt wcale nie spada, lecz cały czas rośnie i nic nie wskazuje na to, by miało się cokolwiek w tym zakresie zmienić.

Tags: , , , ,

One thought on “Co lepsze. Kredyt na mieszkanie czy wynajem”

  1. Z własnego doświadczenia. Przez 5 lat wynajmowałem mieszkanie za 1800 zł miesięcznie. Obecnie mam własne mieszkanie na kredyt 30 lat i płacę niecałe 1100 zł miesięcznej raty. Z perspektywy czasu zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego bylo dobrym posunięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *