konsolidacja kredytów 8 Kwi, 2017

Kredyt konsolidacyjny to niższe raty

Co zrobić, gdy z powodu rosnących odsetek od kredytów zaczyna brakować pieniędzy na życie? Kredyt konsolidacyjny jest jednym z rozwiązań.


Jeśli raty kredytów powoli przygniatają nasz domowy budżet i coraz trudniej związać koniec z końcem, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Nie odmieni on jednak całkowicie naszej sytuacji finansowej, ale może być kołem ratunkowym dla domowego budżetu. Jeśli dodatkowo zaciśniemy pasa, znajdziemy dodatkową pracę, mamy sporą szansę wydobyć się z finansowego dołka.

Negocjujemy z bankami

Najgorsze, co możemy zrobić, to całkowite zaprzestanie spłat rat kredytów. Nie dość, że banki, które udzieliły kredytów, stracą do nas zaufanie, to dodatkowo zostaniemy obciążeni większymi odsetkami od niespłaconych w terminie rat. Dodatkowo jeśli przez trzy kolejne miesiące nie będziemy regulować swoich zobowiązań wynikających z terminu spłaty rat bank może nam wypowiedzieć umowę kredytową. A to zrodzi jeszcze większe problemy, cała kwota kredytu pozostająca do spłaty stanie się natychmiast wymagalna.

Pierwszym krokiem w sytuacji, gdy mamy kłopoty z terminową spłatą rat, powinna być próba negocjacji z bankiem. Bankom nie zależy na doprowadzeniu nas do bankructwa, więc jest duże prawdopodobieństwo, że zgodzą się na karencję w spłacie rat o kilka miesięcy, być może zaproponują wakacje kredytowe lub rozłożą nasze zobowiązanie na większą liczbę rat – dzięki temu pojedyncza rata będzie niższa – lecz pamiętajmy że to rozwiązanie doraźne.

Kredyt konsolidacyjny

W sytuacji gdy bank nie chce rozmawiać o zmianie harmonogramu spłat, – trzeba szukać kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny, to produkt który pomaga osobom bardzo zadłużonym, spłacającym kredyty w kilku bankach, zebrać całe swoje zadłużenie w jedno zobowiązanie i dzięki temu płacić niższe raty. Polega to na tym, że bank obejmuje jednym kredytem wszystkie dotychczasowe kredyty kredytobiorcy, np. kredyty gotówkowe, wykorzystane limity kart kredytowych, kredyty samochodowe i ratalne na zakup artykułów wyposażenia gospodarstwa domowego (sprzęt AGD i RTV, meble). Różnica w oprocentowaniu i wydłużonym terminie spłat jest zwykle na tyle duża, że po konsolidacji rata powinna spaść w stosunku do sumy dotychczasowych obciążeń – niejednokrotnie nawet o połowę.

Korzyści z konsolidacji.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego hipoteką korzyścią jest to, że nowy kredyt jest niżej oprocentowany niż średnie odsetki, które płaciliśmy z tytułu już posiadanych zobowiązań. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej zawsze jest niższe od oprocentowania kredytu gotówkowego czy karty kredytowej, a to właśnie takie kredyty zwykle najbardziej dziurawią naszą kieszeń. Im większa część naszych obecnych długów to wysoko oprocentowane pożyczki konsumpcyjne, kredyty ratalne i karty kredytowe, tym więcej skorzystamy na konsolidacji. W przypadku kredytów konsolidacyjnych niezabezpieczonych hipoteką wymierną korzyścią jest rozłożenie przez bank spłaty na dużo dłuższy okres. Nawet jeśli stopa procentowa nowego kredytu gotówkowego nie jest dużo niższa od odsetek z dotychczasowych pożyczek, to jeśli bank rozłoży spłatę na 10 lat zamiast na pięć, to wiadomo, że rata staje się automatycznie dużo niższa.

Zanim zdecydujemy się na konsolidację.

Zanim zdecydujemy się na konsolidację swoich zobowiązań, należy sobie uświadomić że kredyt konsolidacyjny tez kosztuje. Pomimo niższego oprocentowania, wydłuża się nam okres spłaty. W świecie kredytów panuje jedna, żelazna zasada: im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej zapłacimy od niego odsetek. Odsetki to jednak nie wszystkie koszty. Do całkowitej sumy nowego kredytu należy doliczyć prowizję za udzielenie, opłatę za rozpatrzenie wniosku, opłatę za wpis do hipoteki (w przypadku kredytu konsolidacyjnego zabezpieczonego na nieruchomości).
Na koniec pamiętajmy, że większość banków nie zechce konsolidować kredytów klientów, którzy już zaprzestali spłacania rat i tym samym stracili wiarygodność kredytową. Dlatego tak ważne jest, by do konsolidowania swoich długów zabrać się, zanim będzie za późno – wtedy, gdy jeszcze wszystkie kredyty spłacamy w terminie.

Tags: , , ,

One thought on “Kredyt konsolidacyjny to niższe raty”

  1. Zdecydowanie polecamy konsolidację. Często jest tak, że poszczególne raty kredytów przerażają, a wystarczy skonsolidować i wynegocjować odpowiednią ratę, by człowiek złapał oddech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *