8 Kwi, 2017

Jak poprawić zdolność kredytową

W czasach, gdy banki dokręcają śrubę osobom ubiegającym się o kredyt warto więc wiedzieć jak zwiększyć swoją wiarygodność w oczach banku. Na niektóre parametry zdolności kredytowej nie można mieć wpływu, ale wiele można też zrobić, by poprawić swój obraz w oczach kredytodawcy.Co więc należy zrobić zanim wybierzemy się do banku po kredyt?

Przygotuj się na udokumentowanie dochodów.

Na podstawie dokumentów potwierdzających dochód klienta bank określa zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu w określonym terminie. Ważne jest nie tylko ile zarabia kredytobiorca, ale także analizie podlega stabilność dochodu. W tym celu bank może poprosić o przedstawienia historii zatrudnienia wnioskodawcy-świadectwa pracy, aneksów do umowy o pracę czy też same umowy o pracę.

Zmniejsz dotychczas posiadane zobowiązania.

Posiadane inne zobowiązania – kredyty, karty kredytowe, debety mają wpływ na zdolność kredytową. Osoba uzyskująca bardzo wysokie dochody, często może nie mieć w ocenie banku zdolności kredytowej, ponieważ posiada również duże zobowiązania i płaci miesięcznie wysokie raty innych kredytów.

Co mogę zrobić?

Nierzadko najpierw należy spłacić wszystkie lub chociaż część posiadanych zobowiązań. W przypadku posiadania karty kredytowej lub debetu na koncie, lepiej z nich zrezygnować. Bank zalicza bowiem w poczet potencjalnych wydatków wszystkie dostępne limity, nawet jeśli nie są one aktualnie wykorzystywane.

Historia kredytowa.

Banki ze szczególną uwagą sprawdzają wcześniejsze spłaty zobowiązań klientów. Pod lupę brana jest terminowość spłat. Kredyty źle obsługiwane w przeszłości mogą dyskwalifikować wnioskodawcę w uzyskaniu nowego kredytu. Nasza aktywność kredytowa jest rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). To tam bank zdobywa wiedzę o swoim potencjalnym kredytobiorcy. Klient posiadający pozytywną historię kredytową jest najbardziej ceniony. Warto jednak pamiętać, że brak historii kredytowej nie jest atutem. Jest wręcz pewną wadą, gdyż taka osoba stanowi dla banku dużą niewiadomą. Analitykowi bankowemu trudno będzie ocenić czy potencjalny kredytobiorca będzie terminowo wywiązywał się z obowiązku spłaty rat.

Indywidualne cechy osoby ubiegającej się o kredyt.

Bank może inaczej ocenić zdolność kredytową młodego człowieka bez historii zatrudnienia, który podjął pierwszą pracę po szkole średniej, a inaczej tego samego człowieka po zakończonych studiach. Czasami nie bez znaczenia jest też pracodawca – czy kredytobiorca zatrudniony jest w dużej firmie, np. spółce akcyjnej, czy też zatrudniony jest przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Innymi cechami branymi pod uwagę są: stan cywilny, posiadany majątek, staż pracy, zajmowane stanowisko, liczba posiadanych osób na utrzymaniu.

Wkład własny, dodatkowe zabezpieczenia kredytu.

Oceniając zdolność kredytową bank bierze po uwagę zaangażowanie klienta w postaci wkładu własnego oraz dodatkowe zabezpieczenie kredytu, np. drugą nieruchomość. Wkład własny czy dodatkowe zabezpieczenie kredytu zazwyczaj powoduje, że bank jest w stanie zaproponować niższe oprocentowanie kredytu (ze względu na niższe ryzyko kredytowe) – a to ma wpływ na niższą ratę kredytu i podwyższa zdolność kredytową kredytobiorcy.

Tags: , , , ,

4 thoughts on “Jak poprawić zdolność kredytową”

  1. Do tej pory jak funkcjonował MDM wzięcie kredytu nie było takie trudne. Jak MDM się skończy i będzie wymagany dużo wyższy wkład własny to będzie znacznie trudniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *