kredyt hipoteczny 21 Mar, 2017

Ile może nas kosztować wniosek o kredyt hipoteczny?

Wniosek o kredyt hipoteczny dla większości z nas to jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Droga od ubiegania się o kredyt do jego uzyskania jest jednak długa i musi być rozłożona w czasie. Jeśli mamy zamiar taki kredyt zaciągnąć to najpierw musimy wiedzieć o jaką kwotę będziemy wnioskować. Dlatego pierwszym etapem przed złożeniem wniosku na otrzymanie kredytu hipotecznego będzie weryfikacja naszych finansów czyli oceny naszej zdolności kredytowej. W banku dokona tego doradca finansowy.

Który bank wybrać?

Wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego można złożyć w nawet do trzech banków. Każdy ma inną ofertę i warunki udzielenia kredytu. Jeśli wiemy, w którym banku będziemy wnioskować o hipotekę, to powinniśmy sprawdzić zdolność kredytową w tymże banku.

Co to zdolność kredytowa?

To zdolność do spłaty kredytu hipotecznego w oznaczonej wysokości, na określonych warunkach. Dokonując tego obliczenia dowiemy się, na jaką maksymalną kwotę kredytu możemy liczyć od banku. O zdolności kredytowej decydują dochody kredytobiorcy i comiesięczne zobowiązania.

Przy założeniu, że mamy wyliczoną zdolność kredytową np. na kwotę 300 000 złotych i brak oszczędności, to jednak nie oznacza, że możemy zaciągnąć kredyt w tej wysokości. Należy jeszcze wziąć pod uwagę koszty związane z uruchomieniem kredytu hipotecznego i zawarciem umowy przeniesienia własności nieruchomości. Składają się na to w szczególności prowizja dla pośrednika, (jeśli z niej korzystamy), taksa notarialna za zawarcie umowy przedwstępnej, wpis w KW roszczenia o zawarcie umowy ostatecznej, zadatek i/lub zaliczka przy umowie przedwstępnej, obowiązkowy wkład własny, liczony od wartości nieruchomości. Ponadto prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego, taksa notarialna za zawarcie umowy ostateczne, jeśli wcześniej zawieraliśmy umowę przedwstępna w formie aktu notarialnego, to płacimy tylko połowę tej opłaty. Następnie podatek od czynności cywilnoprawnych (dotyczy rynku wtórnego),wpis hipoteki do KW plus opłata w przypadku konieczności założenia księgi wieczystej.

Koszty kredytu hipotecznego

Przy złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość raty kredytowej, oprocentowania, marży, prowizji od udzielenia kredytu, prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu, koszty dodatkowych ubezpieczeń (np. ubezpieczenie pomostowe, na życie, ubezpieczenie niskiego wkładu, nieruchomości, ubezpieczenie od utraty pracy), koszty dodatkowych produktów z jakich musi korzystać klient (rachunek bankowy, karta kredytowa, itp).

Marża kredytowa jest tu najważniejsza przy wyborze najlepszej oferty kredytu hipotecznego, gdyż od jej wysokości zależy koszt kredytu, tzn. wysokość comiesięcznej raty, a więc na całkowity koszt zobowiązania kredytowego. Stawkę marży możemy z bankiem negocjować.

Podstawowe informacje o koszcie kredytu hipotecznego znajdują się w umowie kredytowej. Natomiast ogólne informacje o kosztach – w taryfie opłat i prowizji na stronie internetowej danego banku, ale ostateczne warunki są ustalane indywidualnie.

Portal NaKredycie.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *